The GlenAllachie
Batch 5 Cask Strenght
Krótko o butelce
The GlenAllachie w swoich magazynach posiada ponad 50 tyś. beczek zalanych znakomitą whisky. Po sukcesie 10 letniego CS batch 4, który otrzymał najwyższe wyróżnienie World’s Best Single Malt podczas WWA 2021, Billy Walker ruszył do magazynów, aby przygotować kolejny batch – a ma w czym przebierać i w marcu tego roku pojawił się batch 5.
W moje ręce trafił właśnie ten batch nr. 5, który dostępny jest w ilości 27000 butelek na całym świecie. Billy zestawił ten batch z destylatów pochodzących z czterech rodzajów beczek: Oloroso, Pedro Ximenez, Virgin Oak oraz Rioja Casks.
Whisky zabutelkowana została w marcu 2021 w mocy 55.9% w wieku 10 lat.
Nota smakowa
Podsumowanie
Do degustacji posłużył mi kieliszek Blender’s Whisky Glass 225ml (tzw cebula). Degustację przeprowadziłem w ciepły wieczór około 27 st. C (sucho) taka temperatura ma zdecydowanie wpływ na ten profil whisky.
Pierwsze powąchanie było bardzo zachęcające, słodko, miodowo. Przy głębszym wciągnięciu aromatów z kieliszka pojawiło się delikatne ukłucie w nos – ale „cebula” ma to do siebie iż ma dużą powierzchnię parowania i wąskie ujście co niesamowicie koncentruje aromat. Smak to już prawdziwa poezja zdecydowana słodycz sherry dostarcza dużo przyjemności a alkohol jest ładnie jest ukryty. Finisz wytrawny i długi.
Whisky oceniam jako bardzo przyjemną i ciekawą w smaku,jest jako bardzo dobra alternatywa dla Aberlouer Abunadh lub Glendronacha, a jeżeli jesteście fanami to śmiało sięgajcie po tę pozycję.
Ocena
27 / 27/ 26 / 8 = 88
Slàinte mhat!
2 Responses
Łukasz Gołębiewski
GlenAllachie 10YO CS Batch 5 (55,9%)
Kompozycja beczek: po sherry PX, oloroso, z dziewiczego dębu i po winach rioja. Zapach słodki, przyjemny, wciągający – kakao, orzechy, figi, daktyle, suszone wiśnie. Smak cierpko-słodki, kwaśne jabłka, ale i słodsze gruszki, skórzastość i waniliowość, rześkie nuty – mięta, eukaliptus, lukrecja, lekko sól. Rozgrzewający finisz, sporo w nim czekoladowej słodyczy, sporo też rozgrzewającego imbiru, gałki muszkatołowej, są również bakalie: rodzynki, daktyle. Najbardziej udana edycja w dotychczasowej pięcioletniej historii GA10CS.
27,5/27,5/27,5/8=90,5
Łukasz Szczepanik
Dziękuję Łukaszu za odpowiedź. Mi wczoraj coś brakło w finiszu może za ciepło było.
Zaciekawiła mnie ta sól i to chyba ona potęgowała słodycz przynajmniej tak jest w cukiernictwie aby było coś słodsze trzeba dodać odrobinę soli 🙂